Суббота, 20.10.2018, 05:29

Экскурсии по Киеву и загородные экскурсии

Меню сайта
Категории раздела

Каталог статей

Главная » Статьи » Мои статьи

ІСТОРІЯ НАЗВ ВУЛИЦЬ(ЧИТАТЬ ОБЗОР СТАТЬИ) ДАЛЕЕ...

ІСТОРІЯ НАЗВ ВУЛИЦЬ РІДНОГО МІСТА

ЙДУЧИ ПО НАШОМУ ЧУДОВОМУ МІСТУ МИ, ЗВИЧАЙНО, ЗВЕРТАЄМО УВАГУ НА ОТОЧУЮЧІ НАС КРАЄВИДИ – НАМИСТА ВУЛИЦЬ, ПЛОЩ, ПАРКІВ І БУДІВЕЛЬ, ВЖЕ НЕ ГОВОРЯЧИ ПРО ЧУДОВІ КРАЄВИДИ ДНІПРА І ЛІВОБЕРЕЖЖЯ. ЩОРАЗУ МИ ПОМІЧАЄМО ЩОСЬ НОВЕ, НА ЩО НЕ ЗВЕРТАЛИ УВАГИ РАНІШЕ., НАВІТЬ, ЯКЩО ЦІ ВУЛИЦІ ЗНАЙОМІ НАМ З ДИТИНСТВА, АДЖЕ З РОКАМИ ІНОДІ МИ ПОЧИНАЄМО БАЧИТИ І РОЗУМІТИ ТЕ, ЩО ВЗАГАЛІ НЕ ПРИВЕРТАЛО НАШОЇ УВАГИ РАНІШЕ. ВУЛИЦІ НАШОГО МІСТА – НЕ ЛИШЕ ТРАНСПОРТНІ АРТЕРІЇ ВЕЛИЧЕЗНОГО МІСЬКОГО ОРГАНІЗМУ, НЕ ЛИШЕ ШЛЯХИ СПОЛУЧЕННЯ, ЩО ОБ`ЄДНУЮТЬ В ЄДИНИЙ КОМПЛЕКС РІЗНОМАНІТНІ СКЛАДОВІ "ТРИМІЛЬЙОННОГО МЕГАПОЛІСУ». ВУЛИЦІ – І ТЕРИТОРІАЛЬНО, І В СВОЇХ НАЗВАХ НЕСУТЬ ІСТОРІЮ НАШОГО МІСТА, А РАЗОМ З ТИМ – ІСТОРІЮ УКРАЇНИ В УСІЙ ЇЇ СКЛАДНОСТІ, ІСТОРІЮ СУСПІЛЬСТВА, ДЕРЖАВ, ПОДІЙ, ВОНИ НЕСУТЬ ІМЕНА ОСІБ, ЯКІ ЗАЛИШИЛИ СВІЙ СЛІД В ІСТОРІЇ КИЄВА І ВСІЄЇ КРАЇНИ.

НАЗВИ ВУЛИЦЬ, ПЛОЩ ТА ПРОВУЛКІВ МІСТА ПОХОДИЛИ ПЕРЕВАЖНО ВІД РОЗТАШОВАНИХ НА НИХ ОБ`ЄКТІВ, НАСАМПЕРЕД ЦЕРКОВ(ВУЛИЦІ БОРИСОГЛІБСЬКА, ВВЕДЕНСЬКА, ПРИТИСЬКО-МИКІЛЬСЬКА,СОФІЙСЬКА ПЛОЩА ТОЩО), НАСЕЛЕНИХ ПУНКТІВ, ДО ЯКИХ З ЦИХ ВУЛИЦЬ ПОЧИНАВСЯ ШЛЯХ(ВАСИЛЬКІВСЬКА, ЛЬВІВСЬКА, ЖИТОМИРСЬКА ТОЩО), ФУНКЦІОНАЛЬНОГО ПРИЗНАЧЕННЯ УСТАНОВ, ЩО НА НІЙ МІСТИЛИСЯ, АБО ОСНОВНОГО РОДУ ЗАНЯТЬ ЇЇ МЕШКАНЦІВ(АПТЕЧНА, РИБАЛЬСЬКА, РІЗНИЦЬКА, СТРІЛЕЦЬКА ТОЩО). В НАЗВАХ КИЇВСЬКИХ ВУЛИЦЬ ЗУСТРІЧАЮТЬСЯ МІСЦЕВІ ТОПОНІМИ – В НИХ БУЛИ УВІЧНЕНІ НАЗВИ РІЧОК, ЯРІВ, УЗГІР`ЇВ, ЩО БУЛИ ВІДОМІ ЩЕ З ЧАСІВ КИЇВСЬКОЇ РУСІ (БЕРЕСТОВЕ,ВИДУБИЧІ, ОБОЛОНЬ, ПОЧАЙНА, ЩЕКАВИЦЯ ТОЩО).

ПРОТЯГОМ ІСНУВАННЯ КИЄВА НАЗВИ ВУЛИЦЬ НЕОДНОРАЗОВО ЗМІНЮВАЛИСЬ З УРАЗУМІННЯМ СУСПІЛЬСТВОМ ЗНАЧЕННЯ ПЕВНИХ ПОДІЙ ЧИ ВІД НАМІРІВ ТИХ ЧИ ІНШИХ РЕЖИМІВ УВІЧНИТИ ВЛАСНЕ РОЗУМІННЯ ЛЮДСЬКИХ ЦІННОСТЕЙ ТА ІСТОРИЧНОГО РОЗВИТКУ. ЩЕ В 1803Р.АРХ-РОМ А.МІЛЕНСЬКИМ БУЛО РОЗРОБЛЕНО ДЕТАЛЬНИЙ ПЛАН КИЄВА, ЗГОДОМ ЗЕМЛЕМІРАМИ БУЛИ СКЛАДЕНІ ПЕРШІ СПИСКИ КИЇВСЬКИХ ВУЛИЦЬ. ПРОТЕ БІЛЬШ ДОСКОНАЛА СИСТЕМА ОБЛІКУ КИЇВСЬКИХ ВУЛИЦЬ ВИНИКЛА У 30-Х РР. ХІХ СТ. У ЗВ`ЯЗКУ ІЗ ТЕРИТОРІАЛЬНИМ ЗРОСТАННЯМ МІСТА ТА НАЛАГОДЖЕННЯМ ПОШТОВОГО ЗВ`ЯЗКУ. У 1837Р. АРХ-МИ В.БЕРЕТТІ, А. СТАНЗАНІ ТА ЗЕМЛЕМІРОМ А.ШМЕГЕЛЬСЬКИМ БУЛО СКЛАДЕНО 1-Й ГЕНПЛАН РОЗВИТКУ КИЄВА.

З 2-Х ПОЛ.Х1ХСТ., З СТИХІЙНОЮ ПРИВАТНОЮ ЗАБУДОВОЮ МІСЬКИХ ТЕРИТОРІЙ ЧИМАЛО ВУЛИЦЬ ТАКОЖ ЗДОБУЛИ НАЗВИ ВІД ІМЕНІ ЧИ ПРІЗВИЩА ПЕРШОПОСЕЛЕНЦІВ ЧИ ДОМОВЛАСНИКІВ (УЗВІЗ ПАЩЕНКА, ВУЛ.БОЛСУНОВСЬКА, ПРОВ.БАБІЄНКІВ ТОЩО), АБО ПРИРОДНИХ ОСОБЛИВОСТЕЙ МІСЦЕВОСТЕЙ (вул.НАГІРНА, ПІДГІРНА,ПРОВ.ВИШНЕВИЙ, УСКІСНИЙ ТОЩО). ПІСЛЯ РЕВІЗІЇ 1869Р., ПРОВЕДЕНОЇ З МЕТОЮ ЗАМІНИ ДУБЛЬОВАНИХ НАЗВ Й НАЙМЕНУВАННЯ ВУЛИЦЬ І ПЛОЩ, ЯКІ НЕ МАЛИ НАЗВ ВЗАГАЛІ, НАДАННЯ НАЗВ ВУЛИЦЯМ КИЄВА НАБУЛО ЦЕНТРАЛІЗОВАНОГО ХАРАКТЕРУ. З ОДНОГО БОКУ ЦЕ ВІДКРИЛО ШЛЯХ ДО УВІЧНЕННЯ В НАЗВАХ ВУЛИЦЬ ПАМ`ЯТІ ВИДАТНИХ ДІЯЧІВ НАУКИ, КУЛЬТУРИ, ГРОМАДСЬКОГО ЖИТТЯ, ЧИЯ ДІЯЛЬНІСТЬ БУЛА ПОВ`ЯЗАНА З КИЄВОМ( ПІСЛЯ ЦЬОГО В КИЄВІ З`ЯВИЛАСЬ ПЛ.Б.ХМЕЛЬНИЦЬКОГО(СУЧАСНА БЕСАРАБСЬКА ПЛОЩА), ВУЛИЦІ ГОГОЛІВСЬКА, ПУШКІНСЬКА,ФУНДУКЛЕЇВСЬКА ТА ІН.), З ДРУГОГО- ЦИМ НАБУЛА ПОШИРЕННЯ ПРАКТИКА Т.ЗВ. АДМІНІСТРАТИВНИХ НАЗВ, ЩО  НАДАВАЛАСЯ ВОЛЬОВИМ ШЛЯХОМ, ЧАСТО ВСУПЕРЕЧ ІСТОРИЧНІЙ ЛОГІЦІ.

В МІСТІ ШВИДКО ЗНАХОДИЛИ ВТІЛЕННЯ ЗДОБУТКИ ЄВРОПЕЙСЬКОГО МІСТОБУДУВАННЯ. НА ПОЧАТКУ Х1Х СТ. В КИЄВІ ЗОКРЕМА НАБУЛИ РОЗПОВСЮДЖЕННЯ БУЛЬВАРИ

 АЛЕ ПРО ЦЕ ЧИТАЙТЕ В НАСТУПНІЙ СТАТТІ

Категория: Мои статьи | Добавил: Svet (03.12.2013)
Просмотров: 1242 | Комментарии: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *: